شما اینجا هستید >   همایش های علمی
همایش های علمی

» برگزاري " اولين کنگره ملي محيط زيست، شغل و سرطان در ايران"


از آنجايي که بيش از 70 هزار نفر در کشور ما به انواع بيماري سرطان مبتلا مي شوند و بسياري از اين موارد قابل پيشگيري است بنابراين شناخت دقيق عوامل سرطانزا و علل و مکانيسم تماس جوامع انساني با اين عوامل بناي پيشگيري از سرطان بشمار مي رود. بر اساس مطالعات اپيدميولوژيک متعدد،  مشخص گرديده است که علل و عوامل زيست محيطي نقش غالب را در سرطانزايي انسان دارا مي باشند. در شرايط شغلي که استانداردهاي ايمني و بهداشتي مراعات نمي گردد امکان افزايش مخاطرات وجود دارد.. متاسفانه در اين دوره هاي تحول صنعتي امکان ابتلا به سرطان هاي شغلي بموازات ساير بيماريهاي شغلي افزايش مي يابد. بخش کشاورزي نيز از اين قاعده مستثني نيست، با اين تفاوت که باقيمانده سموم دفع آفات نباتي و ساير آلاينده هاي محصولات زراعي عموم جامعه را نيز در معرض تهديد قرار مي دهد. همين شرايط در بخش معدن نيز برقرار است.
بنابراين با توجه به مسائل فوق الذکر مرکز تحقيقات سرطان انستيتو کانسر با همکاري موسسه خيريه محک و ساير نهادها جهت فتح بابي براي کنکاش در دنياي عظیم خطرات محيط زيستی اقدام به برگزاري" اولين کنگره ملي محيط زيست، شغل و سرطان در ايران" در تاريخ 6 لغايت 8 خردادماه 1385 در محل تالار امام بيمارستان امام خميني ( ره ) نمود که کتابچه مقالات آن به پيوست تقديم مي گردد. (لگوي محک در اين کتابچه به عنوان يکي از سه لگوي اصلي قرار داده شده است و محک هم با دعوت در اين کنگره غرفه معرفي و جذب داشت).» برگزاري  اولين کنگره بين المللي سرطان کودکان

مرکز تحقيقات سرطان انستيتو کانسر، موسسه خيريه محک و انجمن هماتولوژي آنکولوژي اطفال با همکاري سازمانهاي APOCP, UICC,IARC,SIOP  و حمايت شرکتهاي کوبل دارو، مطلب کيش، نوارتيس، رش، کار و انديشه، سها هلال، سازمان نظام پزشکي و .... " اولين کنگره بين المللي سرطان کودکان" را  7 الي 9 آبان ماه 1385 در سالن آمفي تاتر محک با دو هدف اصلي بحث و بررسي گزارشات و نظرات صاحبنظران داخلي و خارجي در زمينه آخرين دستاوردهاي علمي مرتبط با تشخيص و درمان سرطان کودکان و دوم شناساندن محک و مرکز تحقيقات انستيتوکانسر به محققان و پزشکان ايراني و ساير محققين دنيا و فراهم نمودن امکانات لازم براي فعاليت هاي آتي برگزار نمودند. اطلاعات فوق در اختيار سازمان ها و وزارتخانه هاي مرتبط قرار داده شد تا ضمن بررسي وضعيت موجود، راهکار علمي و عملي براي کنترل سرطان اطفال در جامعه ارائه گردد. اين کنگره Satellite هاي پرستاري، روانشناسي و راديوتراپي را دربرداشت. که در ذيل به برخي از محور هاي کنگره اشاره مي گردد:
 • نقش عوامل مولد سرطان و تشخيص به موقع در درمان اين بيماري
 • تاثير ژنتيک، نقش تغذيه و عوامل محيطي در بروز سرطان
 • روشهاي آزمايشگاهي و روشهاي تشخيص ژني در تشخيص سرطان
 • نقش کموتراپي، راديوتراپي و جراحي در درمان سرطان
 • تاثير آموزش و تغيير روش تغذيه و فرهنگ سازي در پيشگيري از سرطان
 • نقش دولت در کاهش عوامل سرطانزا
 • ارائه راهکارهاي مناسب علمي براي کاهش عوامل سرطانزاي محيطي و شغلي
براي اين کنگره از بيش از 15 نفر از اساتيد بين المللي از کشورهاي آمريکا، اروپا، کانادا و آسيا دعوت بعمل آمد. که در اين کنگره نيز آرم محک بعنوان يکي از سه لگوي اصلي (به پيوست يک کتابچه از خلاصه مقالات کنگره که آرم محک نيز روي آن درج گرديده است ارائه مي گردد) قرار داده شده بود و به طور کلي موسسه محک ميزبان اصلي در اين کنگره به شمار مي رفت. و همچنين در طول فراهم نمودن مقدمات برگزاري کنگره ، کميته اي متشکل از نمايندگان محک در زمينه هاي گوناگون بعنوان مثال سرکار خانم ولي ميرزا  از بخش روانشناسي، سرکارخانم ايلخاني از بخش پرستاري، سرکارخانم صديق نژاد از بخش مددکاري و جناب آقاي دکتر آل بويه و نمايندگان انستيتو مرتبا جهت هماهنگي هاي لازم و رفع ايرادات احتمالي و برنامه ريزيهاي مناسب در تماس بودند.


» برگزاري سمپوزيوم سه روزه " جنبه هاي ملکولي بيماري سرطان "

مرکز تحقيقات انستيتوکانسر با همکاري دانشگاه Tufts امريکا سمپوزيوم سه روزه " جنبه هاي ملکولي بيماري سرطان " را در تاريخ 11 الي 13 ارديبهشت 1385  با حضور اساتيد فرانسوي در سالن آمفي تاتر محک به منظور آشناسازي اساتيد داخلي و خارجي با موسسه محک و فعاليتهاي آن برگزار نمود.  اين سمپوزيوم امکان خوبي براي آشنايي دانشمندان ايراني با تئوري " سازماندهي بافت در سير طبيعي انتقال به بدخيمي در سطح سلولي "  بود که در آن مباحث ذيل مورد بررسي قرار گرفت :
a.Tissue Organization Field Theory
b.Somatic Mutation Theory

اين سمپوزيوم با همکاري محک و مرکز مطالعات و همکاريهاي بين المللي وزارت علوم و تحقيقات و فناوري به زبان انگليسي و با هدف اصلي بررسي جنبه هاي ژنتيک در مطالعات جمعيتي سرطان برگزار گرديد. در ذيل به برخي از اهداف اختصاصي اين کارگاه اشاره مي گردد :
 • بالا بردن توان ژنتيک اساتيد اين رشته
 • استفاده از روشهاي ژنتيکي در درمان اختصاصي سرطانها
 • استفاده از روشهاي ژنتيکي در تدبير ارکان پيشگيري و غربالگري سرطان
 • استفاده از روشهاي ژنتيکي در کمک به خانواده هايي با زمينه ارثي سرطان