شما اینجا هستید >   درباره مرکز > معرفی
معرفی
معرفی        اهداف        استراتژی        جوایزمرکز تحقیقات سرطان


"مرکز تحقیقات سرطان"، به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و زیرمجموعه انستیتوکانسر ایران (قطب علمی منتخب کشور در زمینه سرطان) فعالیت می نماید. این مرکز در سال 1390 برای مدت دو سال به عنوان دبیرخانه "شبکه ملی تحقیقات سرطان ایران"  برگزیده شده است.

مبارزه با سرطان تا حد ریشه کنی آن هدف هر مرکز تحقیقاتی فعال در زمینه سرطان است. مرکز تحقیقات سرطان امیدواراست با تلاش بی وقفه پژوهشگران و همکاری های بین رشته ای خود راههای جدیدی برای تشخیص زودرس تر، یافتن درمان های موثرتر و با عوارض کمتر و همچنین مقابله با ایجاد و گسترش سرطان بیابد و یا از راه حل های موجود در دنیا برای حل مسائل داخل کشور استفاده نماید.


» چشم انداز


مرکز تحقیقات سرطان در نظر دارد با اتخاذ يک ماموريت ملي، رهبري تحقيقات در حوزه سرطان را در کشور برعهده گیرد و مرجع ملي و بين المللي تحقيقات سرطان در ايران باشد. این مرکز بر آن است تا با ايجاد زيرساختهاي اطلاعاتي مناسب، تربيت نيروي انساني خبره و توسعه ارتباطات بين بخشي و فرابخشي (بر اساس نيازهاي ملي) براي دستيابي به اين مهم همت گمارد.


» ماموریت


مرکز تحقیقات سرطان مجموعه ای است از گروه های پژوهشی که در کنار یکدیگر و یا به صورت بین رشته ای، در راستای بهبود کلیه اجزای نظام کنترل سرطان (پیشگیری، تشخیص، درمان، مراقبت های تسکینی-بازتوانی) تلاش می کنند و پاسخ به سوالاتی در تمامی عرصه های دانش مرتبط با سرطان وظیفه خود می داند. 

» مهمترین برنامه ها

مرکز تحقیقات سرطان، در همه انواع پژوهش های بنیادین(Basic)، کاربردی (Applied) و توسعه ای (Developmental) به تلاش علمی پرداخته است. هم اکنون پژوهش های آزمایشگاهی، بالینی، آماری و جمعیت شناسی و ... در گروه های پایه و کاربردی در دست انجام است. 
پژوهش در نظام سلامت (HSR) به ویژه نظام سرطان در سطح ملی و یا یک جمعیت خاص در کشور، در سطوح سیاستگذاری (Policy Making) و اجرا نیز از  حیطه های پژوهشی این مرکز است. در این عرصه یعنی پژوهش برای دنیای واقعیت (Research to Reality=R2R) مرکز تحقیقات سرطان توجه ویژه ای به نیازهای علمی داخل کشور داشته و پاسخ به سوالات و معضلات موجود کشور در حوزه سرطان را اولویت خود می داند. در این خصوص، مرکز آمادگی دارد تا به صورت مأموریت گرا و بر اساس تقاضاهای پژوهشی فعالیت نماید.

از دیرباز فعالیت های آموزشی در کنار فعالیت های پژوهشی مرکز در جریان بوده است.مرکز همواره از همکاری با دانشجویان از تمامی رشته های مرتبط استقبال مینماید و با تاکید بر آموزش ضمن پژوهش و هدفمند سعی می کند نقشی موثر در تربیت و تقویت استعدادها، توانمندی ها و انگیزه دانشجویان در امر پژوهش داشته باشد و در این رابطه تاکنون همکاری موفقی با مراکز علمی دانشجویی به ویژه "مرکز رشد استعدادهای درخشان" دانشگاه علوم پزشکی تهران داشته است.


»  جایگاه مرکز

بررسي امتيازهاي مرکز نشان مي دهد که مرکز رشد قابل قبولي داشته است. بررسي موفقيت ها و ضعف ها مي تواند راهنماي مناسبي براي چگونگي برنامه ريزي آينده و تثبيت جايگاه علمي مرکز تحقيقات سرطان انستيتو کانسر به عنوان مرجع علمي تحقيقات سرطان در کشور شود. 

در ارزشیابی مراکز تحقیقات علوم پزشکی در سال 1389، مرکز تحقیقات سرطان انستیتوکانسر در جایگاه سوم در گروه مراکز تحقیقاتی بدون بودجه مستقل به خود اختصاص داده است.

عمده توجه ارزشيابي مراکز پژوهشی دانشگاهی به شاخص توليد علم است و انتشار مقالات علمی - پژوهشی بيشترين امتياز را براي مراکز به همراه دارند. در سال 1388 از 38 مقاله منتشر شده بيشترين امتياز مربوط به مقالاتي بوده است که توسط نمايه نامه هاي بين المللي نمايه شده است و لازم است براي افزايش اين مقالات تلاش شود. 

انتشار مقالات در مجلات معتبر، صرف نظر از اهميت آنها مي تواند با افزايش ارجاعات در سالهاي بعد موقعيت مرکز را ارتقاء دهد. در ارجاعات به مقالات سال هاي گذشته در سال 1388 امتياز نسبتا خوبي کسب شده است. 

عنوان
تصویر تقدیرنامه
 کسب رتبه سوم بین مراکز تحقیقاتی بدون بودجه مستقل کشور
مرکز تحقیقات سرطاندرباره مرکز
معرفی طرح تحقیقاتی
نشریه BCCR
مرکز تحقیقات سرطان
نشریه تخصصی
مرکز تحقیقات سرطان
معرفی طرح تحقیقاتی
مرکز تحقیقات سرطان
ثبت سرطان جمعیتی شهر تهران
ثبت سرطان جمعیتی شهر تهران
بیانیه جهانی سرطان